Blog

Diyet Yapmak Aç Kalmak Mıdır?

Diyet Yapmak Aç Kalmak Mıdır?

Diyet yapmak ve kilo vermek uğruna aç kalmak, öğün atlamak, zaman içerisinde zayıfladığımızı düşündürse de genelde kilo almamıza neden olur. Çünkü tam olarak beslenmeyen metabolizma farklı bir durumla karşı karşıya kalır. Metabolik strese girip durumu yoksunluk sendromu olarak algılar ve olabildiğince enerjiden tasarruf etmeye yönelir. Böylelikle tüketilen her besini vücutta yağ olarak depolamaya başlar.

Diyet yapmak isteyen kişinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesine yardımcı olmaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin zaman içerisinde fazla kiloları ortadan kaldıracağı düşünülmektedir. Birçok uzman diyetisyen diyet listeleri oluştururken zayıflamak isteyen kişiler için protein veya karbonhidrat diyetleri arasında karar verir. Çok fazla tercih edilmese de dengeli diyetler üzerinde durulmakta çünkü bu tür diyetler uzun sürelerde kalıcı oranda kilo verilmesini sağlamaktadır.

Diyet Yapmak için Aç Kalınmamalıdır!

Diyet Yapmak için Aç Kalınmamalıdır!
Diyet Yapmak için Aç Kalınmamalıdır!

Verilen diyetlerin en belirgin özelliği sık sık yemek yemeği içermesidir. Fazla öğünlerin olmasının nedeni aç kalınmaması gerektiğidir. Bilinenlerin aksine aç kalmak her insanda aynı etkiyi göstermez, ilk olarak sağlıksız ve dengesiz kilo kaybına neden olur ancak vücut sonrasında hızlı bir şekilde kilo almaya yönelir.

Bu şekilde zayıflamak hızlı ve etkili süreç olarak gözükse de gelecekte olan büyük sağlık sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Vücudun alması gereken gerekli kalori miktarı vardır ve bu kaloriler alınmadığında organlar işlevlerini yapamaz duruma gelirler.

Kimler Aç Kalarak Zayıflamayı Asla Denememelidir?

Kimler Aç Kalarak Zayıflamayı Asla Denememelidir?
Kimler Aç Kalarak Zayıflamayı Asla Denememelidir?

Kalp damar hastalıkları bulunan kişilerin aç kalarak zayıflamayı asla denememesi gerekir. Gizli şeker ve diyabet hastalıklarında da benzer şekilde aç kalarak zayıflama yöntemine gidilmemelidir. Çünkü kısa zaman içerisinde olumsuz etkiler kendini göstermeye başlar. Bu kronik hastalıklarla uğraşan ve bu hastalıkları olma ihtimalini taşıyan kişilerin bu şekilde zayıflamayı tercih etmemeleri gerekir. Kısa sürede verilen kilolar yeterli vitamin ve mineral eksikliğine yaşanır ve zaman sonra kişinin kilo artışlarının ardından kendisinde obezite hastalığı görülmesine neden olur. Bu sebeplerden dolayı psikolojik sorunlar ya da depresyon yaşanabilir.

Hamile ve emzirme döneminde olan annelerin hızlı kilo vermek için aldıkları karar ile başladıkları diyet programlarında da aç kalarak zayıflama görülmektedir. Fakat bu yöntem vücuda gerekli besin ögelerinin sağlanmasını engeller ve hem bebek hem de anne için ciddi sıkıntılar yaratır. İnsülin gibi düzenli ilaçlar kullananlar, çocuklar, yeme bozuklukları yaşayan ve psikolojik tedavi gören kişilerinde bu yöntemlerle yaptıkları diyet programından çeşitli zararlar görmesi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir