Diyetisyen Büşra Tezgel

Çocukluk Döneminde Beslenme

Çocukluk döneminde beslenme, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sağlık problemlerini engellemede oldukça önemlidir.

Çocukluk döneminde beslenme, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sağlık problemlerini engellemede oldukça önemlidir. Bu sebeple bu dönemle belirli bir beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından da oldukça önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığı aileler ve gerektiğinde uzman diyetisyenler tarafından sağlanmaktadır.

Düzensiz beslenme alışkanlıkları, çocuklara sağlıklı bir beslenme programı oluşturulmaması ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca obezitenin gelişmesi de bu yaşlardaki beslenme şekli ile yakından ilgilidir. Bu anlamda çocuğun hangi besinlere ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Aileler bu konuda bilinçlenmek ve çocukları için bir beslenme programı oluşturmak için uzman diyetisyenden yardım alabilirler. Bu aşamada çocuğun kilo durumu, alışkanlıkları ve varsa mevcut hastalıkları değerlendirilerek, uygun bir beslenme programı oluşturulmaktadır.

Çocukların beslenme düzeninin sağlanmasında, alınan enerji ile sarf edilen enerjinin eşit olmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda dengeli bir beslenme programı oluşturulması önem taşımaktadır. Gelişme döneminde olan çocuklar için enerji ve protein gereksinimleri atlanmadan sağlıklı bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bunun yanında çocuğun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller de doğal yollar ile yani besinlerle alınmalıdır.

Herhangi bir besin takviyesine başvurulmadan öncelikli olarak sağlıklı beslenme yoluyla vitamin ve minerallerin alımı sağlanmalıdır. Ayrıca, çocuklara mümkün olduğunda doğal besinler sunmak da çok önemlidir. Hazır meyve suları yerine, taze sıkılmış meyve suları hazırlanmalıdır. Fast food veya abur cuburlar yerine evde hazırlanan yemekler ve sağlıklı atıştırmalıklar verilmelidir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.