Diyetisyen Büşra Tezgel

Yeme Bozukluklarında Sağlık ve Kilo Kontrol Yöntemi

Yeme bozuklukları hem fiziksel hem de psikolojik problemlere sebep olan veya bu sebepler ile ortaya çıkan bozukluklardır.

Yeme bozuklukları hem fiziksel hem de psikolojik problemlere sebep olan veya bu sebepler ile ortaya çıkan bozukluklardır. Yemek bozuklukları varlığında kişiler çok kilolu veya çok zayıf olabilirler. Genel olarak kişilerin zayıflamak istemeleri ile ilişkili olarak gelişen yeme bozuklukları çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu kişilerde yemek yeme eylemi, günün belirli saatlerinde çok fazla gıda tüketimi şeklinde olabileceği gibi, neredeyse hiç yememe veya yediklerini çıkarma şeklinde de gelişebilmektedir. Yeme bozuklukları tedavi edilmediğinde veya kontrol altına alınmadığında çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Dolayısı ile mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.

Yeme bozukluğu gelişen kişilerin bu konu ile tek olarak başa çıkmaları mümkün değildir. Bu sebeple uzman diyetisyenden yardım almak çok önemlidir. Bu alanda uzman kişiler, yeme bozukluğu gelişen kişinin durumuna göre sağlıklı beslenme programı oluşturmaktadırlar. Bu sayede kişilerin kilo kontrolü sağlanarak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmaktadır.

Ayrıca uzman diyetisyenin yanında ciddi yeme bozukluğu olan kişiler için psikolog yardımı alınması da önerilmektedir. Diyetisyen, yeme bozukluğu olan kişinin mevcut durumunu değerlendirerek uygun bir kilo kontrol yöntemi ile beslenme programı oluştururken, aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı da aşılamaktadır. Kişilerin normal yaşamlarına devam edebilmeleri ve konforlu bir şekilde yaşayabilmeleri için yeme bozukluğuna sebep olan psikolojik durumun tedavisi de bu aşamada önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısı ile bu iki yöntemin birlikte ele alınması gerekmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.