Diyetisyen Büşra Tezgel

Hastalıklarda Beslenme

Hastalıklarda beslenme, kişinin sağlık durumunu iyileştirmesi veya koruması açısından çok önemlidir.

Hastalıklarda beslenme, kişinin sağlık durumunu iyileştirmesi veya koruması açısından çok önemlidir. Özellikle bazı metabolik hastalıklar için uygun bir beslenme programına göre alışkanlık edinilmesi gerekmektedir. Aksi halde mevcut hastalık tetiklenebileceği gibi başka problemlerin de meydana çıkmasına sebep olabilir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, herkesin edinmesi gereken ve yaşam biçimi haline getirmesi gereken alışkanlıklardır. Mevcut alışkanlıkları bozarak sağlıklı bir beslenme programına başlamak zor olabilmektedir. Bu amaçla mutlaka alanında uzman diyetisyene başvurmak, kontrollü bir şekilde beslenilmesine yardımcı olacaktır. Özellikle bazı hastalıkları olan kişilerin sağlıklı beslenmeleri son derece önemlidir. Özellikle kalp damar hastalıkları olanlarda, diyabet hastalığı bulunanlarda, hipertansiyon ve böbrek hastalığı olanlarda, beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Bu hastalıklar oldukça ciddi hastalıklar olup, beslenme alışkanlıklarının bozulması sonucu çok ciddi sonuçlar doğurabilirler.

Alanında uzman diyetisyenler uygun bir diyet programı ile bu hastalar için beslenme alışkanlıkları oluşturabilmektedir. Bu aşamada hastalar bireysel olarak ele alınırlar ve mevcut durumları değerlendirilir. Bu değerlendirmenin ardından da kişisel bir beslenme programı oluşturulur. Kalp hastaları için yağlı içeriklerden uzak posa içeriği daha yüksek besinlere yer verilirken, şeker hastaları için işlenmiş şekerden tamamen uzak ve doğal besinler seçilebilir. Yüksek tansiyon hastaları için tuz alımı sınırlandırılırken, böbrek hastaları için böbreklere fazla yük bindirecek beslenme alışkanlıkları terkedilir. Diyetisyenler tarafından uygun diyet programları ile bu hastaların mevcut durumları ve kiloları kontrol altına alınabilir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.