Diyetisyen Büşra Tezgel

Kişiye Özel Kilo Alma Programı

Sağlıklı bir fiziksel görünüme kavuşmak isteyen ve kilo almakta zorlanan kişiler kişiye özel kilo alma programı aracılığı ile diledikleri kiloya kavuşabilirler.

Sağlıklı bir fiziksel görünüme kavuşmak isteyen ve kilo almakta zorlanan kişiler kişiye özel kilo alma programı aracılığı ile diledikleri kiloya kavuşabilirler. Bu program sayesinde kişiler sağlıklı bir bedene kavuşurken aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığını da bir yaşam biçimi haline getirmeyi öğrenebilirler. Fazla yemek yemeye dayalı olmayan bu program sayesinde, kişiler herhangi bir stres yaşamadan ve sağlıklı beslenmenin önemini kavrayarak diledikleri kiloya ulaşabilirler.

Kilo alma programı kapsamında öncelikli olarak danışanlardan, beslenme alışkanlıkları, mevcut hastalıkları, kullanılan ilaçlar, devamlı tükettikleri besinler, varsa alerjik durumları gibi birçok bilgi alınmaktadır. Bununla birlikte yakın zamanda yapılmış olan kan testleri de kilo alma programı oluştururken önem taşımaktadır. Bu aşamadan sonra uzman diyetisyen tarafından yapılan vücut analizi ile kişinin kas ve yağ dengesi belirlenmektedir. Son olarak ise kişinin fiziki durumuna göre ulaşılması hedeflenen kilo belirlenir ve buna uygun şekilde bir program oluşturulur.

Bu aşamada sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmek ve alınan kilonun korunması hedeflenmektedir. Uygun beslenme programının belirlenmesinin ardından düzenli aralıklar ile uzman diyetisyen ile görüşme yapılarak, kilo takibi ve kontrolü sağlanmaktadır. Gerekli değerlendirmelerin ardından, uygun görülmesi halinde mevcut kilo alma programına devam edilebilir veya yeni bir program belirlenebilir. Genellikle haftalık programlar şeklinde hazırlanan beslenme listeleri tamamen kişiye özeldir ve kişinin alışkanlıkları baz alınarak hazırlanmaktadır.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.