Diyetisyen Büşra Tezgel

Polikistik Over Sendromuna Özel Zayıflama Programı

Polikistik Over Sendromu, kadınlarda gelişen ve yumurtalık işlevlerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan bir hormonal durumdur.

Polikistik Over Sendromu, kadınlarda gelişen ve yumurtalık işlevlerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan bir hormonal durumdur. Bu kişilere, genellikle ultrason bulgularındaki görüntüler ve kan testleri ile hastalığın teşhisi konulmaktadır. En belirgin belirtileri düzensiz regl dönemleridir.

PCOS gelişen kişiler için doğru bir beslenme programının hazırlanması çok önemlidir. Hormonal durumdaki bozukluk sebebi ile metabolik bazı durumlar da gerçekleşebilir. Bu sebeple kişilerde kilo problemi de gelişebilir. Kilonun artması hastalığın iyileşmesini önlediği için, kişilerin mutlaka belirli bir kiloyu korumaları gerekmektedir. Ancak kilo vermek bu bireylerde zor olabilmektedir. Kısır döngü şeklinde devam eden bu durum için mutlaka alanında uzman diyetisyene başvurmakta fayda vardır.

Alanında uzman diyetisyenler, polikistik over sendromuna sahip kişiler için sağlıklı beslenme programları oluşturarak, durumun kontrol altına alınmasını hedeflemektedir. Bu hastalığın tedavisinde uygulanan diyet yöntemi ile kilonun belli oranda azalımı iyileşmeyi sağlamaktadır. Dolayısı ile uygun bir beslenme ve zayıflama programı PCOS için iyileştirici özelliktedir. Diyetisyenler, bu zayıflama programlarını kişiye özel bir şekilde hazırlamaktadır. Bu aşamada insülin direncinin kontrol altına alınması da amaçlanmaktadır. Bu konuda hazırlanan beslenme programlarında, basit karbonhidrat ve basit şeker içeren birçok gıdadan uzak durulması gerekmektedir. Genellikle glisemik endeksi düşük ve daha doğal gıdaların tüketimi önerilmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra bu kişilere bir egzersiz programına bağlı kalmaları da önerilmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.