Diyetisyen Büşra Tezgel

Kişiye Özel Kilo Verme Programı

Zaman zaman herkesin problemi haline gelen kilo, kişilerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını koruyamamaları neticesinde olmaktadır.

Zaman zaman herkesin problemi haline gelen kilo, kişilerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını koruyamamaları neticesinde olmaktadır. Kilo problemi olan kişiler genellikle farklı diyet listeleri uygulayarak belirli bir miktarda kilo verdikten sonra eski beslenme şekillerine geri dönmektedir. Dolayısı ile verilen kilo hızlı bir şekilde geri alınmaktadır. Kişiye özel kilo verme programı sayesinde, kişiler sağlıklı beslenmeyi öğrenerek bunu bir yaşam biçimi haline getirmektedirler. Bu durumda mevcut kilo korunmaktadır.

Kilo verme programı kapsamında, uzman diyetisyen tarafından öncelikle kişinin beslenme alışkanlıkları değerlendirilir. Bunun yanında kişinin sosyal hayatında ne kadar aktif olduğu, spor yapıp yapmadığı, mevcut rahatsızlıkları da dikkate alınmalıdır. Bazı metabolik rahatsızlıklar zayıflama aşamasını yavaşlatabildiği için kişide herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına emin olunmalıdır. Eğer böyle bir problem söz konusu ise öncelikli olarak bu durumun çözümüne yönelik bir adım atılmalıdır.

Kilo verme programı hazırlanmadan önce yapılan değerlendirmelerde, uzman diyetisyen tarafından kişinin kilo, boy, kas ve yağ değerleri incelenerek, tamamen kişiye özel bir beslenme programı uygulanmaktadır. Bu beslenme programında bazı besinlerin oranı azaltılırken bazılarının arttırılabilir. Bazı besinlerin tüketilmesi ise tamamen durdurulabilmektedir. Haftalık görüşmeler ile kişinin kilo verme durumunun takibi gerçekleştirilerek zaman zaman beslenme listesinde düzenlemeler yapılmaktadır. Kilo verme programı ile istenilen kiloya ulaşılmasının yanında kişinin sağlıklı beslenmeyi benimsemesi ve bu durumu bir alışkanlık haline getirmesi hedeflenmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.