Diyetisyen Büşra Tezgel

Kalp ve Damar Hastalıklarına Özel Beslenme

Kalp ve damar hastalıkları çok ciddi öneme sahip olup, bu hastalıklarda mutlaka iyi bir beslenme ve kilo kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları çok ciddi öneme sahip olup, bu hastalıklarda mutlaka iyi bir beslenme ve kilo kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Bu hastalıklar doğru beslenme ve programları ile önlenebilir veya kontrol altına alınabilir. Ayrıca yaşam tarzı da kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde etkilidir.

Kalp ve damar hastalıklarının oluşumu sağlıklı beslenme yöntemleri ile önlenebilir. Kişilerde gelişmiş olan hastalıklar ise kontrol altına alınarak, iyileşme sağlanabilir. Normal bir bireyin sağlıklı beslenmesi ile hastalıklarda beslenme farklılık gösterebilir. Bazı hastalıklar için bazı gıdaların alımı son derece risklidir. Kalp ve damar hastalıkları da tam olarak bu hastalıklardan biridir.

Kalp ve damar hastalığı olan kişilerin mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alması gerekmektedir. Uygun bir beslenme programı ile bu hastaların konforu sağlanabilir. Alanında uzman diyetisyen, ilk aşamada hastayı değerlendirir. Sonrasında ise kişiye özel bir sağlıklı beslenme programı oluşturur. Kalp ve damar hastaları için bazı besinlerin alımının sınırlandırılması gerekmektedir. Özellikle yağlı gıdalar bu hastalar için tehlikeli bir hale gelmektedir.

Kalp hastalığında beslenme alışkanlıkları hastalığın gidişatı açısından son derece önemlidir. Bu sebeple, alanında uzman bir diyetisyenden, bu konuda yardım almak oldukça etkili olmaktadır. Bu hastaların beslenme programları, posa içeriği yüksek olan besinleri içermektedir. Bunun yanında doymuş yağ asitleri açısından zengin besinlerden uzak durulması önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıklarının yanında bu kişilerin sigara ve alkol kullanımından da uzak durmaları gerekmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.