Diyetisyen Büşra Tezgel

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmak

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, çok küçük yaşlardan itibaren edinildiğinde, ilerleyen zamanlarda gelişebilecek hastalıkları engellemektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, çok küçük yaşlardan itibaren edinildiğinde, ilerleyen zamanlarda gelişebilecek hastalıkları engellemektedir. Kişiler yaşamları boyunca işlenmiş ve sağlıksız birçok gıdaya maruz kalır. Her anlamda sağlıklı beslenmek bazen mümkün olmayabilir ancak alınan besinlerin içeriğini incelemek, paketli gıdalardan uzak durmak, sağlıklı yemekler yemek ve benzeri alışkanlığın oluşturulabilmesi açısından önemlidir.

Yeme alışkanlıklarını düzenleyemeyen, zaman zaman sağlıklı beslenip istediği kiloya ulaşan ancak sonra eski alışkanlıklarına geri dönen kişilerin alanında uzman diyetisyen ile görüşmeleri faydalı olacaktır. Burada amaç kişinin zayıflatılması değil sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmesidir. Bu sayede ideal kiloya ulaşmak da kolaylaşacaktır.

Bu aşamada diyetisyen ile yapılan görüşmede öncelikli olarak kişinin sağlıksız alışkanlıkları tespit edilmektedir. Bunun farkına varabilmek kişi için çok önemlidir. Bu besinleri hayatından çıkarmak ya da doğru ve dönem dönem tüketmek kişinin sağlıklı beslenme yolunda atacağı ilk adımdır. Bunu alışkanlık haline getirebilmek kişiden kişiye göre değişmektedir. Kişiler başlangıçta alışkanlıklarını değiştirmekte zorlanabilirler fakat beslenme alışkanlığının oturması ile birlikte istenilen değişiklik kendiliğinden gelecektir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak kişileri birçok olumsuz şeyden korumaktadır. İleride oluşabilecek hastalıklar, erken dönemde yaşlanma gibi birçok etki sağlıklı beslenme yöntemleri ile ortadan kalkar. Bu sebeple de diyetisyenden yardım alınmalıdır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinde alanında uzman birine danışmak en etkili yoldur.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.