Diyetisyen Büşra Tezgel

Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik döneminde beslenme, hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu aşamada annenin sağlığı korunurken, bebeğin gelişimi için gerekli olan her besinden faydalanması sağlanmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenme, hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu aşamada annenin sağlığı korunurken, bebeğin gelişimi için gerekli olan her besinden faydalanması sağlanmalıdır. Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığının oluşturulması, erken doğum riskini, mide yanmasını, gebelik şekerini ve kabızlığı engellediği gibi oluşabilecek pek çok diğer sağlık sorununun de önüne geçmektedir. 

Gebelik dönemi için sağlıklı bir beslenme programı oluşturulması adına, uzman diyetisyene başvurmak faydalı olacaktır. Gebelikte bebeğin gelişiminde etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Annenin yaşı, yaptığı doğum sayısı, mevcut hastalıkları ve en önemlisi beslenme şekli bu faktörler arasında sayılabilir. Anne adayının bu dönemde beslenmesine dikkat etmesi ve dengeli bir beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Bazen buna tek başına karar vermek zorlaşabilir. Bu sebeple, uzman diyetisyenin yönlendirmesi ile gebelikte beslenme programı oluşturulabilir.

Alanında uzman diyetisyen tarafından, annenin ve bebeğin kilo durumu, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu, annenin beslenme alışkanlıkları, yaşı, varsa mevcut hastalıkları gibi değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmelerin ardından anne için uygun bir diyet programı hazırlanır. Gebelik döneminde beslenme programının oluşturulması, tamamen kişiye özel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu beslenme programları ile annenin fazla veya az kilo almasını engellemek ve her besini dengeli şekilde tüketmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu sayede hem annenin sağlığı korunmuş olur hem de bebeğin gelişimi sağlıklı bir şekilde tamamlanır.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.