Diyetisyen Büşra Tezgel

Yüksek Kolesterole Özel Diyet Tedavisi

Kişilerin günlük olarak almaları gereken kalori miktarı değişiklik göstermektedir.

Kişilerin günlük olarak almaları gereken kalori miktarı değişiklik göstermektedir. Kilo, yaş ve cinsiyete göre bu durum farklılaşabilir. Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar kolesterolün gelişmesine sebep olabilmektedir. Bu durum, uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme programları ile düzeltilebilmektedir.

Yüksek kolesterol, farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasına sebep olduğu için mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Alanında uzman diyetisyen öncelikli olarak kişinin durumunu değerlendirir. Bu aşamada kan tahlilleri, kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşı, kilosu ve cinsiyeti gibi birçok parametre dikkate alınır. Sonrasında kişinin yağ ve kas durumu değerlendirilerek, kişiye özel bir şekilde diyet programı oluşturulmaktadır. Yüksek kolesterolde beslenme önemli bir konudur. Kişinin kilo kaybı ile birlikte kolesterol değerleri de düşüş göstereceği için sağlıklı bir beslenme programı uygulanması şarttır. Bu aşamada diyetisyen tarafından önerilen beslenme programı, yağdan ve şekerden uzak, doğal besinlerden oluşan gıdaları içermektedir. Yine bu aşamada, paketli gıdalar veya fast food yiyeceklerin tüketilmesinin yerine ev ortamında yapılan, doğal içerikli gıdaların tüketimi sağlanmalıdır. Bunun yanında kolesterol düşürücü özelliği bulunan gıdalar da diyet listelerine eklenmektedir.

Kolesterol diyeti listesinde doymuş yağlardan zengin besinlerin kısıtlanması ve daha doğal içerikli besinlerin önerilmesi gerekmektedir. Bu sayede kolesterol seviyesinin düşmesi hedeflenirken aynı zamanda kilo kontrolü de sağlanmış olur. Yüksek kolesterol ilerleyen dönemlerde farklı hastalıkları da tetikleyebildiği için hafife alınmamalı ve mutlaka uzman diyetisyene danışılarak uygun bir beslenme programına başlanmalıdır.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.