Diyetisyen Büşra Tezgel

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum sonrasında beslenme, her anne için karmaşık bir durum haline gelmektedir. Yeni doğum yapmış ve henüz lohusa olan anne, yeterli fiziksel ve ruhsal güçte olmayabilir.

Doğum sonrasında beslenme, her anne için karmaşık bir durum haline gelmektedir. Yeni doğum yapmış ve henüz lohusa olan anne, yeterli fiziksel ve ruhsal güçte olmayabilir. Bu aşamada bebeğine sütünün yetip yetmeyeceği konusunda endişeye kapılan ve çevresi tarafından da bilinçsizce yönlendirilip, kötü bir beslenme alışkanlığı edinebilir. Bu durumda, annenin tükettiği gıdaların süt oluşumuna etkisi olmadığı gibi kilo alımını arttırdığı da bilinmektedir. Dolayısı ile bu da zaman içinde annenin kendisini daha kötü hissetmesine sebep olmaktadır.

Doğum sonrasında sağlıklı beslenme, hem annenin fazla kilosunu vermesi hem de bebeğine yetecek miktarda süt oluşumu için çok önemlidir. Bu dönemde annenin sıkı diyet programlarına girmesi kesinlikle yanlış bir davranıştır. Yeni doğum yapmış bir annenin, mutlaka dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Aksi halde, bebeğine yetmeye çalışan ve yorgun bir dönemden geçen anne için bu durum olumsuz etkiler doğurabilir. Bu noktada öncelikli olan annenin sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve yanlış bilgilendirmelerden uzak durmasıdır. 

Doğum sonrası diyeti için alanında uzman bir diyetisyene başvurmak, hem bilinçsiz söylemlerin ortadan kaldırılmasını, hem de annenin kafa karışıklığının çözülmesini sağlayacaktır. Bu aşamada, uzman diyetisyen, annenin mevcut durumunu değerlendirerek, hem anne hem de bebek için mutlaka gerekli olan besinlerin alınmasını sağlayacak, dengeli bir beslenme programı hazırlamaktadır. Böylelikle her besinden dengeli bir şekilde alan anne, kendisi ve bebeği için sağlıklı ve zinde hissetmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.