Diyetisyen Büşra Tezgel

Sağlıklı Büyüme ve Gelişmeye Uygun Beslenme

Sağlıklı büyüme, sağlıklı beslenme ile yakından ilişkilidir. Özellikle, büyüme çağında sağlıksız beslenme sonucu fazla kilo alan veya çok daha az kilolarda olan çocuklar, ilerleyen dönemlerde birçok farklı sağlık sorunu ile karşılaşabilirler.

Sağlıklı büyüme, sağlıklı beslenme ile yakından ilişkilidir. Özellikle, büyüme çağında sağlıksız beslenme sonucu fazla kilo alan veya çok daha az kilolarda olan çocuklar, ilerleyen dönemlerde birçok farklı sağlık sorunu ile karşılaşabilirler. Kilo problemleri, genellikle kişilerin uyguladıkları diyet ve beslenme programları ile halledilmeye çalışılsa bile, uzman diyetisyen kontrolünde, sağlıklı bir beslenme programı oluşturulması çok önemlidir. Bu sayede, çocuklar için nasıl beslenmeleri gerektiğine dair bir bilinç oluşturulur. Ayrıca alınması gereken besin miktarı her zaman doğru ayarlanamayabilir, alanında uzman diyetisyenden yardım almak, oluşabilecek bu sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Sağlıklı büyüme ve gelişime uygun beslenme programının belirlenmesi için, diyetisyen tarafından kişinin değerlendirmesi yapılır. Bu programlar kişiye özel oluşturulmaktadır. Kişilerin;

  • Yaşı,
  • Cinsiyeti,
  • Okul durumu ya da çalışma hayatı,
  • Beslenme alışkanlıkları,
  • Mevcut hastalıklarının olup olmadığı,
  • Yağ ve kas oranları gibi birçok parametre incelenerek en uygun beslenme programı hazırlanmaktadır.

Böylelikle gelişme dönemindeki çocuk, doğru kalori alımı ile sağlıklı bir büyüme dönemi geçirmektedir. Bu durum da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek pek çok sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinerek zayıflamak veya kilo almak isteyen kişilerin mutlaka alanında uzman diyetisyene başvurması gerekmektedir. Kulaktan doğma bilgiler ile edinilen beslenme programları hedefe ulaşılmasını zorlaştırabilmektedir. Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların beslenme düzenleri için alanında uzman birinden yardım almak çok etkili olacaktır.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.