Diyetisyen Büşra Tezgel

Yaşlılıkta Beslenme

Sağlıklı ve dinç bir yaşlılık dönemi geçirmek için beslenme önemlidir.

Sağlıklı ve dinç bir yaşlılık dönemi geçirmek için beslenme önemlidir. Belirli bir yaşın üzerindeki bireylerin besin ihtiyaçları, genç bireylere göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer gerekli olan besinler tam olarak karşılanıyor ise yaşlılık dönemi sağlıklı geçirilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlılık hastalıkları sebebi ile kullanılan ilaçların etkileri de sağlıklı beslenme ile artmaktadır.

Yaşlılıkta beslenme birçok besin ögesinin alımı açısından çok önemlidir. Bu besin ögelerinin başında, protein, demir, çinko, kalsiyum, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve su gelmektedir. Bunların ise doğal yolları ve sağlıklı beslenme yöntemleri ile alınması gerekir. Ancak bazı durumlarda, ilerleyen yaşlarda bu besinleri takviye olarak almak gerekebilir. Ancak bunun kararı tek başına verilmeyip, doktor ve beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Eğer kişiler nasıl doğru besleneceği hakkında bilgi sahibi değillerse alanında uzman diyetisyenden yardım alarak kişiye özel sağlıklı beslenme programı hazırlanıp, yaşlılıkta ihtiyaç duyulan her besin en doğru şekilde tüketilebilir.

Yaşlılık döneminde hareket kısıtlandığı için enerjiye ihtiyaç da azalabilmektedir. Dolayısı ile alınan enerjinin azaltılması ile kilo alımı engellenmiş olmaktadır. Bu dönemde alınan enerjinin çoğunluğunun karbonhidratlardan alınması gerekir. Ancak bu proteinlerin ve minerallerin alınmayacağı anlamına gelmemektedir. Yaşlılık döneminde doku yıkımı hızlı bir şekilde gerçekleştiği için protein alımı da önemlidir.

Örneğin; Kişilerin kemik problemi varsa kemiklerin korunması, gelişmesi, zarar görmemesi için kalsiyum içeren beslenme programları hazırlanmalıdır.

Nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmayan, önemli hastalıkları olan ilerlemiş yaştaki bireyler için, doğru bir beslenme programının oluşturulması ihmal edilmemelidir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.