Diyetisyen Büşra Tezgel

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde beslenme, doğum sonrası beslenme aşaması ile birlikte devam etmektedir. 

Emzirme döneminde beslenme, doğum sonrası beslenme aşaması ile birlikte devam etmektedir. Burada önemli olan annenin sağlıklı beslenmenin önemini kavraması ve çok fazla gıda alımının süt oluşumunu etkilemediğini bilmesidir. Önemli olan gerekli gıdaların, gerektiği miktarda alınmasıdır. Bu sayede doğum sonrasında alınan kilolar engellenmiş olur. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlığı ile bebeğe yetecek kadar süt üretimi de gerçekleşir.

Emzirme döneminde uzman diyetisyenden yardım almak işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Bu dönemde, annenin alması gereken besin miktarı, normal bir kişiye göre farklılık gösterebilir. Dolayısı ile kilo almadan gerekli şekilde beslenebilmek çok önemlidir. Alanında uzman diyetisyen tarafından gerekli değerlendirmeler yapılan anne için, uygun bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Bu diyet programları kişiye özel olup, amaç zayıflamak değil sağlıklı beslenmenin oluşturulmasıdır.

Emziren annelerin normal bireylerden daha fazla kalori almaları gerekmektedir. Dolayısı ile protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin iyi ayarlanması, annenin her bir besin kaynağından dengeli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bu sayede bebek için de yeteri miktarda ve besleyici özellikte süt oluşumu gelişmektedir. Ayrıca tüm bu dengeli beslenme programının yanında, bolca sıvı tüketimi de çok önemlidir. Süt oluşumunu en çok hızlandıran şeylerden biri de sudur. Bu sebeple diyetisyenler, bol miktarda su içmenin emzirme döneminde de çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Besin çeşitliliği ve sıvı miktarı, süt miktarı ile doğrudan ilişkilidir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.