Diyetisyen Büşra Tezgel

Okul Çağında Beslenme ve
Ergenlik Döneminde Beslenme

Fiziksel ve sosyal açıdan değerlendirildiğinde, büyümenin hızlandığı ve birçok alışkanlığın değiştiği bir dönem olan okul çağı döneminde beslenme çok önemlidir.

Fiziksel ve sosyal açıdan değerlendirildiğinde, büyümenin hızlandığı ve birçok alışkanlığın değiştiği bir dönem olan okul çağı döneminde beslenme çok önemlidir. Çocuklar farklı bir ortamda, arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim halinde olduklarından, birbirlerinden etkilenmelidir muhtemeldir. Ayrıca okul ortamındaki gıdaların, çocuğun okulda bulunduğu zaman diliminde kontrol edilmesi de zordur.

Bu dönemde de aynı çocukluk döneminde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve devam ettirilmesi çok önemlidir. Bu amaçla çocuğun okulda bulunduğu zamanda tükettiği besinlerin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Okulda verilen besinlerin birçoğunun çocuğun sağlığı açısından zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple, ailelerin, çocukta beslenmeye dair bir bilinç oluşturması çok önemlidir. Çocukların kendileri için sağlıklı ve sağlıksız olanı ayırt edebilecek durumda olması ve tercihlerini buna göre yapabilmesi iyi bir beslenme alışkanlığının edinilmesi için çok önemlidir.

Gerektiğinde konuya dair uzman diyetisyenden yardım alınabilir. Ergenlikte beslenme ile alakalı öncelikli olarak sağlıklı beslenmenin önemini çocuğa anlatmak hedeflenmektedir. Bu aşamada sağlıksız gıdalardan ve hazır yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Diğer diyet programlarında olduğu gibi, ergenlik dönemindeki çocuk için beslenme programı oluştururken de kişiye özel bir program oluşturulmaktadır. Sağlıklı beslenmeye dair bilincin oluştuğu çocuklar ve ailelerinde, okul dönemi için zorluk yaşanmamaktadır. Ne yediğinin bilinci ile hareket eden çocuklar hem daha zinde hem de daha başarılı olmaktadır.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.