Diyetisyen Büşra Tezgel

Diyabete Özel Beslenme

Diyabet, beraberinde çoğu zaman kilo sorunlarını da barındıran bir hastalıktır. Bu durum hastalığı daha da baş edilemez bir hale sokmaktadır.

Diyabet, beraberinde çoğu zaman kilo sorunlarını da barındıran bir hastalıktır. Bu durum hastalığı daha da baş edilemez bir hale sokmaktadır. Dolayısı ile diyabete özel beslenme şeklinin benimsenmesi, hem kilo kontrolü hem de hastalığın durumu açısından çok önemlidir. Normal bir bireyin sağlıklı beslenmesi ile hastalıklarda beslenme farklılık gösterebilir. Bazı hastalıkların için bazı gıdaların alımı son derece risklidir. Diyabet hastalığı da tam olarak bu hastalıklardan biridir. Diyabette şeker alımından uzak durulması son derece önem taşımaktadır.

Diyabet hastalığı olan kişilerin mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alması gerekmektedir. Uygun bir beslenme programı ile bu hastaların konforu sağlanabilir. Alanında uzman diyetisyen, ilk aşamada hastayı değerlendirir. Sonrasında ise kişiye özel bir sağlıklı beslenme programı oluşturur. Diyabet hastalığı, insülin hormonunun azlığına bağlı kan şekerinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile kan şekerini dengede tutacak bir beslenme alışkanlığının oluşturulması çok önemlidir.

Diyetisyenler bu aşamada, diyabet hastalığı olan kişilere, doğal besinler içeren işlenmiş şekerden uzak bir diyet programı oluştururlar. Bu diyet programları ile, kepekli ekmek, bulgur, taze meyve tüketimi gibi işlenmemiş gıdalar ile kan şekerinin normal seviyelerde tutulması amaçlanmaktadır. Bu sayede hem kişinin kilosu dengede kalır hem de hastalığın gidişatına yönelik sağlıklı bir aşama elde edilir. Ayrıca bu hastalar için mutlaka fiziksel aktivite ve zararlı alışkanlıklardan uzak bir yaşam önerilmektedir.

Randevunu Oluştur

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Ben Büşra TEZGEL, Samsun’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Küçük yaşlarda her çocuğa sorulan “İlerde ne olmak isterseniz?” sorusuna her zaman sağlık alanında çalışmak cevabını verdim. Lisede diyetisyen olmaya karar verdim ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımı sürdürdüm.

Hayalimdeki mesleğe 2013 yılında  Cyprus İnternational University’de Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak başladım. 2017 yılında diyetisyen unvanı ile mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca çeşitli alanlarda eğitim ve kongrelere katıldım. Alanımda aktif olmaya özen gösterdim.

Stajımı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde poliklinik, yetişkin –çocuk kliniği ve kurum olmak üzere bir çok bölümde yaptım. 2018 yılında Dyt.Merve Okutgen Diyet Mutfağında çalıştım. Diyet yemeklerinin menü planlaması, kişiye özel kalori hesabı, yemek paketlenmesi, mutfak kontrolleri ve danışan görüşmeleri yaptım.

2019 yılında İlkadım/SAMSUN’da kendi ofisimi açtım. Yüz yüze diyet görüşmelerime başladım. Ayrıca Türkiye ve dünyanın her yerinden danışanlarıma online diyet hizmet vermekteyim.